neděle 30. 5.
žižkov sobě 2010 ► Decalages - divadlo v pohybu ► Ta Balada
21:00, Nám. Jiřího z Poděbrad
dočasně mimo provoz

INFO

Scénář inscenace je volně inspirovaný japonskou legendou Obasute a jejím literárním zpracováním, které se stalo základem pro vznik dvou slavných filmů „Balada o Narajamě (první z roku 1958, druhé 1983). Příběh vypráví o staré ženě, jejíž poslední cesta na sklonku života směřuje do hor, kde je zanechána, protože své komunitě nepřináší žádný užitek. V chudé izolované vesnici Obasute je zvykem, že staří lidé, kteří dovrší sedmdesátého roku věku, sami a dobrovolně odcházejí do hor, aby zde zemřeli. Na jejich poslední cestě na vrchol Narajamy – dubové hory, kde se shromažďují duše mrtvých – je doprovází jejich nejstarší syn. TaBALADA představuje netradiční introspekci do života východní komunity, zkoumá otázky stáří a smrti, vztah rodičů a jejich potomků. V inscenaci je využit velmi specifický vizuální jazyk, jenž je vytvářen pomocí kombinace různých performativních forem a technik – hudby, tance, loutek a závěsné akrobacie (akrobatický kruh, šály, závěsné vaky, akrobatické popruhy). Důležitou součást poetiky inscenace tvoří hudba a zpěv. Vše je doplněno velmi výraznou, stylizovanou výpravou.

Inscenace TaBALADA získala „ocenění za nejlepší představení“ v rámci projektu Inspiracje 2008, který proběhl od 7. do 10. května 2008 v prostoru Ruiny Teatru Mijestskiego v Polských Gliwicích. Realizační tým: Inscenace je výsledkem tvůrčí práce kolektivu

Námět a scénář: Seiline Vallée (na motivy legendy Obasute) Hrají: Perla Kotmelová, Seiline Vallée, Salvi Salvatore Režijní a dramaturgická spolupráce: Zoja Mikotová Hudební kompozice: Daniel Fikejz Realizace výpravy: Yumi Hayashi Kostýmy: Erika Čičmanová, Yumi Hayashi Světelný design: Roman Douda, Mikoláš Holba Zvukový design: Ondřej Dědeček, Adam Špinka Návrh a realizace alegorického vozu: Salvi Salvatore a Petr Píša (ve spolupráci s Adamem a Janem) Technická spolupráce: Štěpána Pobořilová, Michal a Petr Kalivodovi Produkce: ART Prometheus o.s. Líza Urbanová, Jakub Vedral Inscenace vznikla za podpory Ministerstva kultury České republiky, hlavního města Prahy.


 
©2010-2021 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o.